SİZE ÖZEL

Erken Yaşta Oluşan Diş Kayıplarının Tedavisi (Yer Tutucu ve Protez Uygulamaları)

ERKEN YAŞTA OLUŞAN DIŞ KAYIPLARININ TEDAVISI (YER TUTUCU VE PROTEZ UYGULAMALARI)

July 29, 2013


Süt dişlerinde ve genç sürekli dişlerde diş çürükleri bu dişlerin yapıları gereği çok hızlı ilerler. Eğer çocuk düzenli olarak pedodontist kontrolünde değilse ilerleyen diş çürükleri nedeniyle kısa zamanda diş enfeksiyonları gelişebilmektedir.

Özellikle immun sistemi tam olarak gelişmemiş çocuklarda bu enfeksiyon odakları genel sağlıları açısından da risk oluşturmaktadır. İlerleyen diş çürüklerinin tedavisi ampütasyon denilen sinir tedavi yöntemi veya kanal tedavisi uygulanarak tedavi edilir ve dişler değişim zamanlarına kadar ağızda tutulmaya çalışılır. Ancak bazen ilerleyen diş çürükleri diş köklerinde erimelere neden olabilmektedir. Diş köklerinin erimesi nedeniyle bu dişlere sinir tedavisi uygulamak mümkün olamaz ve dişin bu nedenle çekilmesi gerekebilir. Böyle bir durumda erken diş çekimine bağlı olarak komşu dişlerin çekim boşluğuna kaymasını engellemek amacıyla mutlaka Yer Tutucu uygulanması gerekir. Diş çekim bölgesine ve sayısına göre pedodontist (çocuk dişleri uzmanı) nasıl bir yer tutucu uygulanacağına (sabit veya hareketli) karar verir. Yer tutucunun yapılmadığı durumlarda ilerde çok ciddi diş kaymaları gerçekleşeceğinden çocuğun hiç ihtiyacı olmayacakken Tel tedavisi (ortodontik tedavi) görmesi kaçınılmaz olur.

Bazı sistemik hastalıklara bağlı olarak çocuklarda diş eksiklikleri, hatta hiç dişlerin olmadığı durumlar olabilmektedir. Böyle durumlarda çocukların en çok beslenmeleri ve psikolojileri etkilenir. Özellikle beslenme problemine bağlı olarak gelişimin de etkilenmemesi için çocuklara özel Çocuk Protezleri hazırlanır. Burada dikkat edilmesi gereken, bu protezlerin çocuğun çene gelişimine göre belirli zaman aralıklarında değiştirilmesidir. Bu nedenle Çocuk Protezlerinin çocuklarda diş ve çene gelişim dçnemlerini iyi bile pedodontistler tarafından yapılması önemlidir.

No comments yet.

<